JAKI JEST WSPÓŁCZESNY HAMLET?

         Obecny – 2016 – rok poświęcony jest nie tylko Henrykowi Sienkiewiczowi, ale również Wiliamowi Szekspirowi – jednemu z najwybitniejszych dramaturgów. Dlatego uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w miniprojekcie  dotyczącym „Hamleta”.        Na spotkanie z uczniami z Promienistej aktorzy i edukatorzy przyjechali aż z Gdańska, z niedawno otwartego Teatru Szekspirowskiego.

 

7 listopada uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z panią Martą Nowicką, która omówiła najważniejsze wątki sztuki, zwracając uwagę na tematy uniwersalne. Uczniowie mogli zapoznać się z najnowszym tłumaczeniem „Hamleta”, którego autorem jest Stanisław Barańczak. Poeta przełożył trudny język Szekspira tak, by lektura XVI-wiecznego dzieła była przystępna współczesnemu czytelnikowi.

 

         Na kolejne spotkanie z Szekspirem uczniowie pojechali do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Tam obejrzeli spektakl pt. „Wszechświat księcia H.” w reż. Larsa Romanna Engela. W monodramie gra Jakub Snochowski, który pokazuje problemy Hamleta, ale tego – który żyje w XXI wieku. Spektakl przybiera formę show, widowiska interaktywnego, gdzie publiczność też ma do odegrania ważną rolę - próbuje rozwiązać problemy księcia H. Po spektaklu była okazja do rozmów z głównym i jedynym aktorem.

 

„Wszechświat księcia H.”  pokazał, że problemy ukazywane przez Szekspira nie są prehistorią, ale są uniwersalne. W Instytucie mogliśmy doświadczyć całkiem nowej, bardzo współczesnej formy teatru, gdzie aktor przełamuje barierę i wchodzi na widownię, która podpowiada aktorowi, co ma zrobić. Ten sposób prowadzenia sztuki z pewnością wybija widza z wygodnego fotela i zmusza do refleksji, podjęcia decyzji, a przede wszystkim do zastanowienia się, „jak ja bym postąpił w tej sytuacji?”.