ROK SZKOLNY 2016/2017


SZKOŁA PODSTAWOWA nr 359
REKRUTACJA na rok szkolny 2017/2018      harmonogram.doc
Wyprawka pierwszaka:
plik DOC    plik PDF
Wyprawka klasa "0":
plik DOC    plik PDF

5-07-2017

TEST PREDYSPOZYCJI JĘZYKOWYCH
DLA KANDYDATÓW DO KLAS 7 DWUJĘZYCZNYCH

 • Składanie wniosków o przystąpienie do testu predyspozycji językowych: 10.07.2017–11.07. 2017r.
 • Test predyspozycji językowych: 17.07.2017r. godz.9.00–10.30
 • Ogłoszenie wyników i lista zakwalifikowanych: 18.07.2017r. godz. 9.00
 • Potwierdzanie woli – dostarczenie oryginałów świadectw: 18.07.2017r. od godz. 10.00 do 19.07.2017r. do godz. 16.00
 • Od 18.07. 2017r. procedura odwoławcza

29-06-2017

EGZAMINY POPRAWKOWE W GIMNAZJUM
SIERPIEŃ 2017

TERMINY
28-08-2017
poniedziałek
godzina 9.00
29-08-2017
wtorek
godzina 9.00
PRZEDMIOTY
chemia
hiszpański
historia
j.polski
j.angielski
fizyka
geografia
SKŁADY KOMISJI
p.Kaszubska
p.Laśkiewicz
p.Mencel
p.Olek
p.Robak
p.Wenus
p.Zawojska-Gontar
p.Bójko
p.Chodowiec
p.Laśkiewicz
p.Mrozek
p.Nowak-Drapińska
p.Robak

^


21-06-2017

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

22 czerwca (czwartek) godz. 18.00 - klasy 3 gimnazjum
23 czerwca (piątek):
 • godz. 9.00 - klasa 1 szkoły podstawowej
 • godz. 9.45 - klasy 1 gimnazjum
 • godz. 10.30 - klasy 2 gimnazjum
  Serdecznie zapraszamy uczniów oraz rodziców.

  ^


  13-06-2017

  SPOTKANIE Z ŻYWĄ HISTORIĄ

      12.05.2017 r. klasa 3a wraz z paniami opiekunkami - Iwoną Dąbską-Kluską oraz Emilią Wachowską, wybrała się do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na spotkanie ze świadkiem historii, czyli osobą pochodzenia żydowskiego, która przeżyła wojnę.
      Świadkiem historii okazała się być pani Elżbieta Ficowska. Siedemdziesięciopięcioletnia dziś kobieta została cudem wyniesiona w trumience z getta warszawskiego przez Irenę Sendlerową. Jej jedyną pamiątką po żydowskich rodzicach była srebrna łyżeczka z wygrawerowaną datą urodzenia i imieniem. Przygarnęła ją Stanisława Bussoldowa, położna i prowadząca pogotowia opiekuńcze dla żydowskich dzieci. Polska mama oraz niania otoczyły ją wielką miłością. Mała Elżbieta była ich oczkiem w głowie. Do siedemnastego roku życia nie wiedziała o swoim żydowskim pochodzeniu. Dowiedziała się o nim zupełnie przypadkiem. Przeżyła trudne lata, dochodząc do informacji o swoim pochodzenia. Znalazła bardzo niewiele - dokument z podpisem ojca i kilku znajomych swoich rodziców.
  przeczytaj całość

  Zosia Zygier, 3a ^


  13-06-2017

  WYNIKI SPRAWDZIANU PREDYSPOZYCJI JĘZYKOWYCH

  Podajemy ogólne wyniki sprawdzianu predyspozycji językowych z dnia 6 czerwca 2017 r.
  • Liczba kandydatów piszących sprawdzian w naszej szkole: 118
  • Maksymalna liczba punktów do zdobycia: 200 (czyli 38 punktów rekrutacyjnych)
  • Najwyższy uzyskany wynik: 155 pkt. (czyli 29,45 punktów rekrutacyjnych)
  • Najniższy uzyskany wynik: 26 pkt. (czyli 4,94 punktów rekrutacyjnych)
  • Średni wynik sprawdzianu: 92 punkty (czyli 17,48 punktów rekrutacyjnych)
  • Mediana: 93 punktów (czyli 17,67 punktów rekrutacyjnych)
  Wyniki indywidualne można sprawdzić po zalogowaniu się na swoje konto w systemie rekrutacyjnym.
  Informacji o indywidualnych wynikach kandydatów nie udzielamy telefonicznie.

  ^


  11-06-2017

  MIŁOŚĆ KRÓLA I KRÓLOWEJ

    Mieszkamy w Warszawie, co daje nam dużo możliwości, aby uczestniczyć w lekcjach poza salami lekcyjnymi. Wtorkowy plan lekcji zamieniliśmy na zajęcia w Pałacu w Wilanowie.
    Najpierw spacer po ogrodach, gdzie oglądaliśmy piękne kompozycje kwiatowe, które miały przypominać ogrody z baroku.
    Na miejscu czekała na nas pani przewodnik, która oprowadziła naszą klasę po pałacu. Temat zajęć brzmiał "Zakochany król i królowa". Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali karty do zajęć. Pani opowiadała nam dużo o motywach miłości w XVII wieku i o uczuciach pomiędzy ówczesnym właścicielem pałacu - Janem III Sobieskim, a jego żoną Marią Kazimierą. W pałacu można było zobaczyć wiele dowodów świadczących o ich miłości, między innymi listy, które do siebie wysyłali przez ponad dekadę.
    Dowiedzieliśmy się również, jak ubierała się szlachta w tamtych czasach i jakie wtedy obowiązywały kanony piękna. Zwiedzając "mieszkanie króla" mieliśmy okazję zobaczyć, jak były wyposażone komnaty pałacowe.
    Moim zdaniem wycieczka była udana, a zdobyte wiadomości wykorzystamy na lekcjach zarówno historii, jak i języka polskiego i zajęć artystycznych.

  Marcelina Hołody, kl. II c ^


  11-06-2017

  TRZECIE KLASY W USTCE NA ZIELONEJ SZKOLE

      21 maja 2017 r. uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Ustki. Głównym celem ostatniego, wspólnego wyjazdu był relaks i ucieczka od ocen, sprawdzianów i obowiązków. Nic przecież nie odstresuje lepiej od morza.
      Podróż rozpoczęła się późną nocą na peronie Warszawy Zachodniej. Droga trwała ponad sześć godzin, jednak w dobrym towarzystwie minęły one szybko i przyjemnie. Po dotarciu na miejsce wsiedliśmy do autokarów, które zabrały nas do ośrodka wypoczynkowego „Niezapominajka” w Ustce.
  czytaj dalej        obejrzyj film

  Paulina Nowak-Drapińska
  Ola Frątczak i Filip Głodowski, 3a
  ^


  08-06-2017

  FESTIWAL FILMOWY „IMAGINACJE”

  30 maja w Artystycznym Domu Animacji ADA odbył się Festiwal filmowy wieńczący Konkurs Filmowy „Imaginacje – poezja okiem kamery”. Uczniowie warszawskich szkół średnich i gimnazjów mogli spróbować swoich sił w tworzeniu etiud filmowych inspirowanych poezją polską XX i XXI wieku. Tak! W tym roku „Imaginacje” urosły do konkursu warszawskiego pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, Burmistrza Dzielnicy Włochy, Biblioteki Publicznej dzielnicy Włochy
  Festiwal w Adzie był ostatnim etap konkursu, czyli rozdaniem nagród grupom, które wg jury, przygotowały najlepsze filmy. Warto dodać, że w skład jury wchodzili Jarek Wszędybył (autor dokumentów „Kolory nadziei”, „Zabawy z czasem”, współpracownik Leszka Dawida przy „Ki” i „Jesteś bogiem”) oraz Maciek Cuske (autor „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, „Elektryczka”, „Antykwariat”, „Kuracja”, „Andrzej Wajda, róbmy zdjęcie!”).
  Sala kinowa w Adzie była zapełniona laureatami oraz grupami reżyserskimi, które chciały sprawdzić, który film okazał się najlepszy. Młodzi filmowcy przybyli z opiekunami. Nie zabrakło również ważnych gości – pana Andrzeja Krupińskiego, przewodniczącego Rady Dzielnicy Włochy, pani Wiesławy Sadowskiej, dyrektora Domu Kultury Włochy, pani Hanny Bolesty reprezentującej Bibliotekę Publiczną dzielnicy Włochy oraz naszej pani dyrektor – Małgorzaty Michalskiej.
  Spotkanie przebiegło bardzo sprawnie. Zwycięzcom zostały wręczone nagrody ufundowane przez: Stowarzyszenie Polskich Filmowców, Filmotekę Szkolną, Kino Muranów, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Filharmonię Narodową, Wydawnictwo „Otwarte”, Wydawnictwo „Znak”, Urząd Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, Biblioteka Publiczna dzielnicy Włochy m.st. Warszawy. Przed każdą projekcją filmów wysłuchaliśmy recytacji wiersza, który stał się inspiracją do przygotowania etiudy filmowej. Wśród recytatorów byli nasi uczniowie.
  Największe emocje wzbudziły oczywiście wyświetlane filmy. Mogliśmy podziwiać przede wszystkim fabuły, trafiła się impresja, ale zwycięzcą wśród gimnazjalistów okazał się film dokumentalny grupy z Gimnazjum nr 54 im. Czartoryskiego. Jury przyznało trzy wyróżnienia. I traf chciał, że wszystkie powędrowały do grup z naszego gimnazjum. Wśród wyróżnionych są Lindorki, czyli Klaudia Furmankiewicz, Huong Giang Krajewska, Karolina Sobańska, Przemysław Glapiński, Łukasz Mamiński; Sernik, czyli Anna Głowala, Julia Gombińska, Kacper Cimachowski, Emil Clerc, Szymon Pluta; Artystyczne, czyli Katarzyna Piwowarska, Weronika Szymańska, Magdalena Kania, Aleksandra Baliszewska, Oskar Imiołek. Grupami opiekowała się pani Katarzyna Ciszewska
  Wszystkie filmy – zwycięskie oraz przysłane na konkurs – można zobaczyć na stronie: http://imaginacje-promienista.blogspot.com/ Tam też można znaleźć relację z festiwalu – zdjęciową i filmową oraz wszystkie informacje o tegorocznej edycji „Imaginacji”. A dla lubiących wspominać znajdzie się zakładka o ubiegłorocznej, szkolnej edycji „Imaginacji”.

  Paulina Nowak-Drapińska
  Iwona Dąbska-Kluska
  ^


  6-06-2017

  W STAROPOLSKIEJ KUCHNI

    We wtorek 6 czerwca 2017 odwiedziliśmy Pałac w Wilanowie, gdzie mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych, które poświęcone były rekonstrukcji kuchni staropolskiej.
    Dowiedzieliśmy się, że w XVII wieku kuchnia Polska przypominała Azjatycką. To była kuchnia pełna zagadek, kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. Potrawy były ostre, kwaśne i dobrze przyprawione. Po części teoretycznej mogliśmy praktycznie sprawdzić, pod okiem profesjonalnego kucharza, jak przygotować potrawy, którymi raczyli się Sarmaci.
    Na koniec zasiedliśmy do stołu, aby spróbować tych wspaniałych i wyszukanych dań i zaspokajając apetyt, wzięliśmy udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim była uczta.

  Alicja Mrozek ^


  5-06-2017

  KONKURS „MÓJ PRZYJACIEL ROBOT”

      Pod koniec maja chętni uczniowie z klasy 1a – Oliwia Twarowska, Maciej Michalski, Julia Kalinowska, Julian Marszelewski oraz Piotr Michalski, wzięli udział w międzyszkolnym konkursie „Mój przyjaciel robot”. Aby wziąć udział w konkursie należało przygotować pracę plastyczną lub techniczną przedstawiającą wymarzonego robota. Wszyscy reprezentanci naszej szkoły podstawowej wykonali prace techniczne - figury robotów z surowców wtórnych.
      Gratulujemy uczniom naszej szkoły udziału, w szczególności Piotrowi Michalskiemu, który zajął III miejsce w kategorii wiekowej 6-7 lat oraz Maciejowi Michalskiemu, którego praca została wyróżniona.

  Prace uczniów możesz obejrzec tutaj

  Krystyna Wyszyńska ^


  01-06-2017

  WYCIECZKA DO BANKU


  obejrzyj zdjęcia
  W dniu 9 maja 2017 r. klasa 3cg została zaproszona do Centrali Banku Millennium. Na miejscu byliśmy już o 10. Na początku otrzymaliśmy trochę informacji o bankowości w Polsce. Po teorii przyszedł czas na praktykę.
  Zaczęliśmy od wizyty w Departamencie Bankowości Bezpośredniej. Tutaj podpatrywaliśmy pracę konsultantów Call Center. Następnie otrzymaliśmy skrypty i sami mogliśmy wcielić się w rolę doradcy banku czy klienta. Było przy tym dużo śmiechu. Staraliśmy się wypaść jak najlepiej, bo rozmowy były nagrywane. Po tych ćwiczeniach przeszliśmy do Departamentu Rozwoju Aplikacji, gdzie opowiedziano nam o najnowszym projekcie banku – Goodie. Tu także poznaliśmy tajniki tworzenia start-upów. Miejsce to było dla nas szczególnie przyjazne, bo przecież z najnowszymi technologiami jesteśmy na bieżąco.
  Następnie zjechaliśmy do podziemi budynku, a tam zgłębialiśmy tajemnice, które kryją w sobie bankomaty. Mogliśmy zajrzeć do wnętrza tych skomplikowanych urządzeń.
  Ostatnim punktem naszej wizyty był Departament Skarbu. Dowiedzieliśmy się, że jest to serce banku. Mogliśmy obserwować na żywo, jak przebiegają transakcje i negocjacje na rynku walutowym. Wpatrywaliśmy się w tabelki, wykresy i inne magiczne rzeczy wyświetlane na monitorach pracowników.
  W Centrali Banku Millennium spędziliśmy kilka niezapomnianych godzin! Kto wie, może w przyszłości któryś z nas znajdzie tam ciekawą pracę.

  Mateusz Ryszewski, kl. 3cg ^


  22-05-2017

  LEKCJA W MUZEUM


  obejrzyj zdjęcia
  Dnia 11 maja klasa 1c gimnazjum wybrała się na planowaną lekcję muzealną do Muzeum Narodowego. Lekcja miała dotyczyć renesansu, zwyczajów i twórczości z tamtego okresu, jednak nastąpiły niespodziewane komplikacje w postaci remontu sali renesansowej. Mimo to sympatyczna przewodniczka opowiedziała nam o malarstwie z tamtej epoki i jego cechach charakterystycznych. Mieliśmy także szansę obejrzeć obraz Sandro Botticelliego Madonna z Dzieciątkiem, św. Janem Chrzcicielem i Aniołem oraz zrozumieć ówczesną symbolikę kolorów.
  Ostatecznie, w zastępstwie za salę renesansową, udaliśmy się do części Galerii Sztuki Dawnej przeznaczonej dla szklanych i kryształowych, bogato zdobionych naczyń polskiej szlachty oraz ich biżuterii i guzików, w tamtych czasach będących jednocześnie środkiem płatniczym.
  Zobaczyliśmy tam Serwis Łabędzi, bogato zdobioną, osiemnastowieczną zastawę porcelanową. Wycieczka, mimo że nie poszła całkiem po naszej myśli, była niezwykle ciekawa i inspirująca. Po lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym poczuliśmy się mądrzejsi i bardziej świadomi otoczenia.

  Zosia Łaszczewska Ic ^


  19-05-2017

  LATO W MIEŚCIE

  W ramach Warszawskiego Programu "Lato w Mieście" 2017 na terenie Dzielnicy Włochy od 26 czerwca do 31 sierpnia 2017 r. będą zorganizowane zajęcia dla uczniów klas I-VI w następujących szkołach tj. Wakacyjnych Placówkach Edukacyjnych:
  SZKOŁA Zespół Szkół nr 126
  z Oddziałami Integracyjnymi
  Szkoła Podstawowa nr 88
  im. Gabriela Narutowicza
  ADRES ul. Malownicza 31,
  02-272 Warszawa
  ul. Radarowa 4b,
  02-137 Warszawa
  TERMIN 26.06. - 28.07.2017 31.07. - 31.08.2017
  KIEROWNIK Joanna Heropolitańska - Janik Ada Kołakowska
  E-MAIL nasza87@wp.pl dyrektor@sp88.edu.pl
  TELEFON 22 846 09 31 22 846 09 32
  Regulamin uczestnictwa w akcji oraz wzór karty uczestnictwa zostały opublikowane na stronach internetowych wakacyjnych placówek edukacyjnych.

  ^


  19-05-2017

  ŚWIĘTUJEMY UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA


  obejrzyj zdjęcia
  28 kwietnia w naszym gimnazjum odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. Krótką akademię zorganizowała klasa 3a. Wszystkie klasy wzięły w niej udział, by raz do roku oddać cześć tak ważnemu dla każdego kraju na świecie dokumentowi i ludziom, którzy go sporządzili.
  Przygotowania do święta zaczęły się już na początku kwietnia. Na godzinie wychowawczej klasa podzieliła się obowiązkami i ustaliła harmonogram działań. Aby zmienić konwencję tradycyjnego apelu, klasa 3a, na czele z prowadzącymi - Filipem Głodowskim i Aleksandrą Płużyczką, postanowiła zrobić dwa quizy z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. Dzięki niej można ułożyć pytania, na które za pomocą telefonu mogą odpowiadać poszczególne zespoły. Tematyka quizów dotyczyła zarówno pierwszej konstytucji, jak i obowiązującej teraz. W zabawie udział wzięły wszystkie klasy, oczywiście z wyłączeniem klasy organizującej, oraz nauczyciele. Rywalizacja w obu quizach była bardzo zacięta, bowiem w Kahoocie liczy się zarówno poprawność zaznaczanych odpowiedzi, jak i szybkość ich zaznaczania. Była to nie lada gratka, szczególnie dla nauczycieli, którzy choć z pewnością posiadają wiedzę o konstytucji, to niestety nie byli aż tak szybcy jak zaznajomieni w sztuce natychmiastowego reagowania uczniowie. Zwycięzcami zabaw była klasa 1D oraz zespół nauczycieli. Innymi atrakcjami dnia był kiermasz ciast z motywem patriotycznym oraz konkurs na największą ilość osób z klasy ubranych w strój galowy.
  Dzień potoczył się zgodnie z planami. Wszyscy uczniowie byli zadowoleni z atrakcji, jakie wymyśliła dla nich klasa 3a. Cała szkoła spędziła ze sobą miło czas, integrując się i świętując uchwalenie Konstytucji, z pozoru nieinteresujące dla młodych ludzi wydarzenie, które udało się unowocześnić klasie 3a i podać swoim rówieśnikom w nieco luźnej wersji.

  Zosia Zygier 3a ^


  19-05-2017

  PW JUNIOR

  PW Junior pragnie pomóc uczniom w bardziej świadomym poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Kim chcę zostać?”.
  PW Junior to Politechnika Warszawska w wersji dla gimnazjalistów.
  Wszystko odbywa się prawie tak, jak na prawdziwej uczelni. Pracownicy PW prowadzą m.in. regularne wykłady i ćwiczenia w pracowniach PW. W zależności od wieku, nastolatek zostaje przydzielony do grupy, w której uczestniczy w zajęciach przez cały rok. W przystępny i praktyczny sposób poznaje wielezagadnień związanych z naukami ścisłymi oraz wydziały PW.
  PW Junior to ćwiczenia, wykłady, roboty, konkursy, umiejętności miękkie, MBA.
  Obecnie trwa rekrutacja na kolejny rok akademicki 2017/18.
  Dotychczasowych 5 edycji PW Junior pokazały niesamowitą kreatywność i aktywność młodzieży. Jesteśmy pewni, że dzięki pracy zespołowej nasze dzieci w przyszłości stworzą wynalazki, które odniosą światowy sukces. Jednakże PW Junior to przede wszystkim dobra zabawa i nowe doświadczenia.
  Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.pwjunior.edu.pl. Inspirować, Poznać, Zrozumieć, Eksperymentować.

  ^


  15-05-2017

  WYGRAJ WYJAZD DO IRLANDII

  Szkoła językowa Your Choice organizuje konkurs „Z Your Choice do Irlandii II edycja”.

  Regulamin Konkursu (w formacie PDF) możesz przeczytać tutaj

  ^


  8-05-2017

  WIEM CO JEM

       W ramach kampanii społecznej „Wiem, co jem” organizowane są warsztaty związane z tematyką zdrowego żywienia dla rodziców.
       Kolejne warszaty odbędą się 20 maja 2017 r. (sobota) godzina 9.00-11.00 ul.Żelazna 51/53, sala warsztatowa BioBazar.

  zaproszenie dla rodziców (pdf)

  ^


  23-04-2017

  Z GRAMATYKĄ ZA PAN BRAT

       Kasia Kowalczyk i Karolina Wachowska reprezentowały naszą szkołę w VII Pijarskim Konkursie Gramatycznym im. ks. Onufrego Kopczyńskiego. Konkurs nie należy do najłatwiejszych, bowiem aby uzyskać tytuł laureata, trzeba zdobyć aż 90% punktów. W tym roku nie udało się to żadnemu uczestnikowi. Również finalistów nie było wielu, bo zaledwie sześciu. W tej grupie znalazła się Kasia. Karolina zdobyła 69%, co należy uznać za sukces, ponieważ niewielu uczniów przekroczyło 60%. Można więc powiedzieć, że dziewczyny z gramatyką naszego języka są za pan brat. Gratulujemy!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  19-04-2017

  19 KWIETNIA 2017...

      ….a uczniowie naszej szkoły znowu pokazują swoją pamięć o tych, którzy zginęli w getcie warszawskim. Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Żonkil” organizowanej przez muzeum POLIN. Rozdawali papierowe żonkile - symbole pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. W tym dniu pokazywali swoją solidarność z tymi, którzy walczyli o godność.
      To była lekcja historii i spotkania z ludźmi. Uczestnicząc w akcji Żonkile młodzież sprawia, że pamięć o powstaniu staje się częścią wspólnej świadomości Polaków i Żydów, a to jest jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy.

  Alicja Mrozek ^


  19-04-2017

  ARTYŚCI KOŃCA XIX WIEKU.

      Ostatnie lekcje języka polskiego poświęcone były dla nas nowej epoce - Młodej Polsce. Miała ona ogromne i przełomowe znaczenie w kulturze i sztuce naszego kraju. Aby przybliżyć twórczość tamtego okresu nasza polonistka zabrała klasę na lekcję do Muzeum Narodowego.
      Dzięki temu wyjściu nasza wiedza na temat modernizmu znacznie się rozszerzyła. Dowiedzieliśmy się wielu istotnych i ciekawych informacji. Łatwiej nam było również zrozumieć pojęcie secesji i impresjonizmu, kierunków istotnych w Młodej Polsce. Do tej pory znalezienie symbolicznych znaczeń na reprodukcjach w podręczniku sprawiało nam trudność. Okazało się, że artyści modernizmu często umieszczali je w swoich dziełach i ta lekcja pokazała nam, na przykładach obrazów Jacka Malczewskiego i Józefa Mehoffera, jak szukać ukrytych znaczeń zostawionych przez malarzy.
      Każdy z nas na pewno zapamięta wiele cennych i znanych dzieł, jakie oglądaliśmy. Widzieliśmy nie tylko obrazy wybitnego Mehoffera, Malczewskiego czy Boznańskiej, lecz także Stanisława Wyspiańskiego - jednego z najoryginalniejszych twórców Młodej Polski. Dla wielu osób ciekawostką był fakt, że miał on uczulenie na farby olejne, więc rysował tylko pastelami.
      Jednak największe wrażenie zrobiła na nas Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, omawiana na lekcji przy okazji pozytywizmu. Na tym, zadziwiającym swoimi rozmiarami obrazie, znajduje się tyle elementów, że trzeba poświęcić dużo czasu i uwagi na wyodrębnienie każdego z nich.
      Tę lekcję na pewno zapamiętamy na długi czas, ponieważ tak niesamowitych dzieł nie da się szybko wymazać z pamięci, a obcowanie tak blisko ze sztuką daje poczucie satysfakcji.

  Julia Gołąbek kl.2c ^


  14-04-2017

  TRZY ODSŁONY PATRIOTYZMU

      W marcu miały miejsce przesłuchania recytacji i śpiewu w ramach kolejnej edycji warszawskiego konkursu artystycznego „Trzy odsłony …”, organizowanego przez Zespół Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie, pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
     Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Trzy odsłony patriotyzmu”. W turnieju recytatorskim wzięły udział dwie uczennice naszego gimnazjum: Julia Samulak i Ewa Gil. Pierwsza z nich zaprezentowała „Alarm” autorstwa Antoniego Słonimskiego, zaś druga fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza dotyczący poloneza.
       Obie świetnie poradziły sobie z prezentacją wybranego utworu. Jury nagrodziło Julię, przyznając jej III miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Katarzyna Ciszewska ^


  9-04-2017

  SZTURMEM NA RYWALA

    Tak można określić zmagania w konkursie recytatorskim, który odbył się 7 kwietnia w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Wojtyły w Łomiankach. Reprezentacja naszej szkoły była tak silna, że nawet osoby z widowni oraz organizatorzy dopytywali, skąd jesteśmy.
    W konkursie Romantic Poetry Festival „And Poetry is Born”, którego celem było wyrecytowanie utworu pisarza romantycznego lub o tematyce romantycznej, wzięły udział: Olga Kurczak (1c), Zosia Goyke, Kasia Kowalczyk, Ola Płużyczka, Zosia Zygier (3a). Dziewczęta recytowały oczywiście w języku obcym – po rosyjsku i po angielsku.
    W konkursie zwyciężyła OLA PŁUŻYCZKA, która przygotowała „Romantyczność” Mickiewicza w języku rosyjskim. Trzecie miejsce zajęła ZOSIA GOYKE za monolog pastereczki Zosi z „Dziadów” cz. II Mickiewicza w języku angielskim. Zaś KASIA KOWALCZYK otrzymała wyróżnienie za monolog Balladyny z dramatu Słowackiego w języku angielskim. Olga i Zosia nie były gorsze, ale nie mogłyśmy wygrać wszystkiego… Trzeba dodać, że nasze dziewczęta naprawdę wyróżniały się spośród rywali – doskonale opanowały tekst, perfekcyjnie mówiły w języku obcym, a co ważne – interpretowały.
    W Łomiankach spędziłyśmy ponad siedem godzin. Jednak było warto. Na wagę konkursu wpłynęli współorganizatorzy, tzn. wydawnictwa Oxford University Press, Pearson, Macmillan Education, oraz patronat Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Do tego na zmagania przybyli uczniowie z całego województwa, a w kategorii licealnej mogliśmy usłyszeć reprezentację z Łotwy. Tym bardziej cieszy sukces dziewczyn, które pokazały klasę w każdym calu!
  Gratulujemy naszym paniom! Tak trzymajcie!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  3-04-2017

  KOLEJNY SUKCES KAROLINY

  ^


  28-03-2017

  ZNAJĄ ORTOGRAFIĘ NA MEDAL

       11 marca odbył się już ostatni, wojewódzki, etap Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal”. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice – Zosia Łaszczewska z 1c oraz Karolina Wachowska z 3a – najlepsze w dzielnicy.
      W dyktandzie należało wykazać się znajomością pisowni takich wyrażeń jak: cherlawy hydraulik, rozhisteryzowana Chinka, hardrockowy pół-Francuz czy mosiężny moździerz. Jednak dyktando to nie wszystko. Druga część zmagań składała się z testu sprawdzającego znajomość związków frazeologicznych, interpunkcję, pisownię skrótów i skrótowców, zapis nazw miejscowości oraz nazwisk obcego pochodzenia.
      Nasza reprezentacja spisała się bardzo dobrze! Dziewczęta uzyskały tytuł finalisty. Gratulujemy!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  25-03-2017

  SPOTKANIE Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ

      24 marca 2017 klasa II c była na warsztatach w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się kim są Żydzi. Co to jest synagoga? Czy wszystkie warzywa są koszerne? Czy kobieta może nosić jarmułkę? Pytań było wiele…. Podczas warsztatów poznali najważniejsze fakty dotyczące judaizmu, obejrzeli wystawę z barwną synagogą i rekonstrukcją domu żydowskiego, byli w szkole żydowskiej, na stacji kolejowej…. a także dowiedzieli się też o współczesnym życiu żydowskim w Polsce.
      Warsztaty pokazały młodym ludziom, że społeczność żydowska właściwie nie różni się od innych społeczności.

  Alicja Mrozek ^


  22-03-2017

  ŚPIEWAJĄCA EUROPA

      Karolina Wójtowicz z klasy 2c zajęła II miejsce w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej "Śpiewająca Europa" prezentując utwór "When we were young" (Adele). V edycja konkursu była organizowana przez LXXII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego.    Jedną z nagród Karoliny jest możliwość wystąpienia podczas ,,Koncertu laureatów” w dniu 27 maja 2017 roku w ramach ,,Praskiego Pikniku Artystycznego”.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Paulina Jędrzejewska ^


  22-03-2017

  ŚWIADEK HISTORII...

      17 marca uczniowie klas II b i c, wzięli udział w spotkaniu Panią z Krystyną Budnicką, pedagogiem, świadkiem dramatu warszawskiego getta.
     Pani Budnicka należy do stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” skupiające osoby ocalone z Zagłady, które ze względu na żydowskie pochodzenie były skazane przez okupanta hitlerowskiego na eksterminację i z tego powodu przebywały w gettach, obozach koncentracyjnych, obozach zagłady lub zmuszone były do ukrywania swojej tożsamości, przy czym w dniu rozpoczęcia II wojny światowej miały nie więcej niż 13 lat lub urodziły się w czasie wojny.
       Młodzież miała możliwość poznać jej historię. Spotkanie było niepowtarzalną szansą, by uczniowie zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii. Dla wielu młodych ludzi takie spotkanie jest bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem, które pomaga w zrozumieniu historii polskich Żydów.

  Alicja Mrozek ^


  18-03-2017

  ŚLADAMI BOHATERÓW „KAMIENI NA SZANIEC”

      2 marca bieżącego roku dla klas III A i III C z naszego gimnazjum był dniem różniącym się od innych pod względem sposobu przyswajania wiedzy. Młodzież wraz z opiekunami - panią Pauliną Nowak-Drapińską, panią Agnieszką Kryk, panią Katarzyną Osowską oraz panem Przemysławem Paczewskim - wybrała się na wycieczkę.
  Jej celem było odwiedzenie kluczowych miejsc z powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, takich jak Pawiak i aleja Szucha, gdzie główni bohaterowie książki stawiali czoła niemieckiemu okupantowi podczas II wojny światowej.
  czytaj dalej      obejrzyj zdjęcia

  Jolanta Janasik, kl. 3a ^


  15-03-2017

  POEZJA W JĘZYKU ANGIELSKIM

       Zosia Goyke i Zosia Zygier, uczennice klasy 3a, otrzymały wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Literatury Polskiej w Języku Obcym „Odpowiednie dać rzeczy słowo” organizowanym przez XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie. Dziewczęta recytowały utwory Wisławy Szymborskiej w języku angielskim.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  13-03-2017

  XX WARSZAWSKI GIMNAZJALNY
  KONKURS MITOLOGICZNY
  10 maja 2017r.
  godz.1030
  zaproszenie i informacje PDF
  regulamin konkursu PDF
  literatura PDF
  formularz zgłoszeniowy doc

  Małgorzata Olek
  Alicja Mrozek
  ^


  13-03-2017

      10 marca 2017 część klasy III d wybrała się do muzeum historii Żydów „POLIN”. Po wejściu do muzeum dostaliśmy słuchawki i rozpoczęliśmy lekcję interaktywną. Następnie podzieliliśmy się na grupy i pani przewodniczka wręczyła każdej grupie kartę pracy, którą musieliśmy zrobić w trakcie zwiedzania wystawy.
      Podczas zajęć poznaliśmy 1000 letnią historię Żydów polskich. Poznaliśmy wiele interesujących wiadomości z życia i kultury żydowskiej. Mogliśmy prześledzić historię i dowiedzieć się, jak to się stało, że Żydzi pojawili się w Polsce i w jaki sposób Polska stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie.
      Muzeum jest nowoczesne, dzięki czemu nikt się nie nudził. Na ścianach wyświetlano obrazy, nawiązujące do dziejów w historii Żydów.
      Wycieczka do muzeum bardzo nam się podobała. Każdy z nas pogłębił wiedzę o kulturze żydowskiej i historii narodu żydowskiego.

  Klaudia Furmankiewicz
  Huong Giang Krajewska (kl.3d)
  ^


  13-03-2017

  BLISKIE - DALEKIE ŚREDNIOWIECZE


  obejrzyj zdjęcia
  28 i 29 lutego uczniowie klas 1b i 1c wraz z opiekunami udali się do Muzeum Narodowego, by wziąć udział w lekcjach muzealnych poświęconych sztuce średniowiecza.
  Młodzież wraz z panią przewodnik przemierzyła wystawę stałą poświęconą wiekom średnim, pochylając się nad co ciekawszymi eksponatami. Muzeum jest w posiadaniu jedynie dzieł z późnego średniowiecze, kiedy to w Europie panowała już nowa epoka – odrodzenie. Nie zmienia to faktu, że uczniowie byli żywo zainteresowani tak odległą historią ukazaną przede wszystkim na resztkach ołtarzy. Na przykładzie sakralnych rzeźb, płaskorzeźb, obrazów przewodniczka opowiadała o cechach sztuki średniowiecznej, która była silnie związania z chrześcijaństwem, więc uczniowie mogli popisać się wiedzą z Biblii.
  Lekcja trwała około półtorej godziny i była podsumowaniem zajęć, podczas których klasy 1b i 1c omawiały przede wszystkim średniowieczną literaturę. Wizyta w Muzeum Narodowym utrwaliła wiedzę o epoce, rozszerzyła zagadnienia literackie, a przede wszystkim pozwoliła spojrzeć na dzieła, które mają już ponad pół tysiąclecia lat.

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  07-03-2017

  KONKURS „MEMEM NA KSIĄŻKĘ” ROZSTRZYGNIĘTY


  Wyniki konkursu i zwycięski mem możesz zobaczyć tutaj.

  Iwona Dąbska-Kluska ^


  07-03-2017

  KONIEC REMONTU


  obejrzyj zdjęcia
      Szanowni Państwo! Z przyjemnością chciałabym zawiadomić, że remont czytelni został zakończony i czytelnia jest już od kilku dni otwarta.
  W projekt aktywnie zaangażowało się 8 uczniów z klasy 3a. Pracowaliśmy głównie w weekendy, a drobne prace wykończeniowe uczniowie wykonywali na przerwach i po lekcjach. Na zdjęciach widać proces zmieniania się czytelni. Dziękuję i gratuluję wszystkim!

  Iwona Dąbska-Kluska ^


  04-02-2017

  NICZYM ZBYSZKO Z BOGDAŃCA


  obejrzyj zdjęcia
      Jak oswoić „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza? Zacząć od gry planszowej. Tym razem klasy 1b i 1c, niczym Zbyszko z Bogdańca, zdobywały pawie czuby. Kto zdobędzie ich najwięcej, wygra zmagania. Uwaga! Na trasie przewidziane pojedynki rycerskie.

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  30-01-2017

  MARTYNA NAJLEPSZA W POLSCE!

  I po raz kolejny możemy być dumni z naszych uczniów!
  Martyna Michalska z klasy 1b uzyskała tytuł laureata I miejsca w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim.
  W związku z przypadającą w ubiegłym roku 1050. rocznicą przyjęcia przez Polskę chrztu uczniowie mieli za zadanie przygotować pracę, w której w ciekawy, niebanalny sposób opiszą wydarzenie mające szczególnie znaczenie dla budowania i umacniania chrześcijaństwa w naszym kraju.
  Martyna świetnie podołała temu zadaniu. Wygrać konkurs ogólnopolski to nie lada wyzwanie.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  25-01-2017

  ŚWIAT RYCERZY I KSIĘŻNICZEK W „KRZYŻAKACH”

      W klasach drugich gimnazjum jedną z lektur jest powieść historyczna polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”. Uczniowie, żeby „oswoić” lekturę, postanowili przygotować na jej temat lekcje dla klas „0” z Przedszkola nr 60 i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 359.
      Młodzież z klasy II b i c potraktowała zadanie bardzo poważnie, przygotowali dla dzieci scenki z powieści, quizy, prezentacje, kolorowanki i mnóstwo nagród. Największe wrażenie wywarło na maluchach pasowanie na rycerza i nominacja na damę dworu.
      Wszyscy się dobrze bawili, gimnazjaliści musieli wykazać się kreatywnością i przełamać tremę przed, jakże wymagającym, młodszym uczniem. Lekcje udały się, dzieci wyszły zadowolone, a ich twórcy usatysfakcjonowani. Lekturą zaciekawili małych uczniów, czyli cel został osiągnięty!!!!
  obejrzyj zdjęcia

  Alicja Mrozek ^


  23-01-2017

  MÓJ WYMARZONY ZAWÓD

  Szanowni Państwo Rodzice i Drodzy Uczniowie.
      Przedstawiam III Warszawski Konkurs Wiedzy o Zawodach „Mój wymarzony zawód”. Każdego roku skutecznie biorą w nim udział uczniowie naszej szkoły. Zapoznajcie się proszę z Regulaminem i zgłoście się do mnie. Bardzo liczę na uczniów klas drugich i trzecich, ponieważ wiem, że doskonale radzicie sobie z utworzeniem prezentacji.
      I Etap Szkolny odbędzie się w drugim tygodniu lutego.

  pliki do pobrania: regulamin konkursu zgoda rodziców

  Pozdrawiam. Grażyna Szelenbaum - Pedagog ^


  22-01-2017

  IV WARSZAWSKI KONKURS RECYTATORSKI

      Zosia Goyke z klasy 3a zdobyła 1. miejsce w IV Warszawskim Konursie Recytatorskim „O wieczne pióro odkrywców poezji” organizowanym przez Gimnazjum nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi. im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
       Tegoroczna edycja konkursu, w związku z 1050. rocznicą przyjęcia chrztu przez Polskę, poświęcona była twórczości patriotyczno-religijnej. W skład jury wchodzili: Adrianna Kabza (Fundacja Sztuki Marebito), Dorota Porowska-Podleśnia (Teatr Chorea), Aneta Pluszka (Teatr Baj), Magdalena Szpak (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).
      Zosia zaprezentowała utwór Artura Oppmana „Krzyżyk z Olszynki”. Zdeklasowała rywali, bo bez żadnych problemów przeszła do drugiego etapu zmagań, a podczas finału nawet uczestnicy gratulowali Zosi talentu.
       Uroczystość rozdania nagród odbyła się 20 stycznia w siedzibie organizatora. Zosia odebrała główną nagrodę, czyli tytułowe wieczne pióro.

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  19-01-2017

  LIST MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ DO RODZICÓW.

  ^


  18-01-2017

  WIEM CO JEM

       Od grudnia 2014 r. w ostatni wtorek miesiąca w ramach kampanii społecznej „Wiem, co jem” organizowane są warsztaty związane z tematyką zdrowego żywienia dla rodziców. Do tej pory odbyło się dziewiętnaście takich warsztatów, w których uczestniczyło ok. 1225 osób.
  zaproszenie dla rodziców (pdf)
       31 stycznia 2017r. w godz. 17.30-19.30 odbędą się kolejne warsztaty z cyklu „Wiem, co jem” pt. "Przemyślane zakupy żywności" w Urzędzie m.st. Warszawy, ul.Senatorska 27, sala konferencyjna (I piętro).

  ^


  14-01-2017

  ORTOGRAFIA NA MEDAL

      14 stycznia w naszej szkole odbył się dzielnicowy etap XVII Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal”. Jak co roku do potyczek przystąpili uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Włoch i Ursusa.

  Relacja z konkursu oraz wyniki etapu dzielnicowego

  Zgoda rodziców na udział dziecka w etapie wojewódzkim konkursu:
  plik PDF plik DOC

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  10-01-2017

  REFORMA OŚWIATY

      Burmistrz Dzielnicy Włochy Miasta Stołecznego Warszawy zaprasza przedstawicieli rodziców na spotkanie w sprawie wdrażania reformy oświaty na terenie dzielnicy Włochy.

  Więcej informacji w zaproszeniu.

  ^


  5-01-2017

  MAŁY KSIĄŻĘ

  Kto zbierze najwięcej cytatów z „Małego Księcia”, wygrywa.
  Tak 3a utrwalała dziś treść kolejnej lektury, jaką jest „Mały Książę” A. de Saint – Exupery’ego. Któż z nas nie lubi gier planszowych…

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  5-01-2017

  WSPÓLNE PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

       W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole zorganizowaliśmy kiermasz bożonarodzeniowy, podczas którego zbieraliśmy pieniądze na potrzeby szkoły. W organizację kiermaszu zaangażowali się i uczniowie, i nauczyciele, i rodzice.
       7 grudnia do szkoły podążały szeregi uczniów dźwigających ciasta, które później można było kupić za symboliczną złotówkę. Dziewczęta sprzedające smakołyki miały pełne ręce roboty, bowiem w kolejce stali i mali, i duzi.
      Przed zebraniem z rodzicami na holu można było zaopatrzyć się w bożonarodzeniowe drobiazgi wykonane przez uczniów, np. kartki i ozdoby choinkowe. Ciasta zaś było tak wiele, że starczyło i dla rodziców. Na sali gimnastycznej mogliśmy posłuchać piosenek świątecznych oraz obejrzeć jasełka. Punktem kulminacyjnym okazała się licytacja bombek własnoręcznie wykonanych przez nauczycieli. Nikt nie spodziewał się tak zażartych pojedynków, jednak pani Kucharska, która prowadziła licytację, wyśmienicie sprawdziła się w roli aukcjonera.
          Dzięki hojności rodziców z licytacji bombek nauczycielskich zebraliśmy 915 zł. Z kiermaszu ozdób bożonarodzeniowych – 836,90 zł. Z samych ciast uzbierano 664,08 zł.
      Ostateczna kwota z kiermaszu bożonarodzeniowego to 2890,98 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA HOJNOŚĆ!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  3-01-2017

  ZIMA W MIEŚCIE

  Nasza szkoła organizuje akcję "Zima w mieście".
  • Termin 20.02. - 24.02. 2017r.
  • Czas pobytu dziecka w placówce: godz. 7-17.
  • Zapisy w sekretariacie szkoły.
  • Telefon kontaktowy 22-863-73-04
  • Odpłatność 7 zł dziennie.
  Regulamin i kartę uczestnika można pobrać tutaj
  Do karty zgłoszenia proszę dołączyć potwierdzenie zapłaty.

  Opłat za posiłki można dokonywac przelewem na konto:
  PPUH MARIANNA Agnieszka Kunert
  PKO BP 13 1020 1185 0000 4802 0249 0316

  lub bezpośrednio w stołówce szkolnej.

  ^


  13-12-2016

  KONKURS MATEMATYCZNY „MATMIX”

       W grudniu ruszyła VI edycja Internetowego Konkursu Matematycznego MATMIX.pl, którego organizatorem jest XL LO im. S. Żeromskiego w Warszawie. W tym roku konkurs uzyskał patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. Do wygrania są, między innymi, trzy iPhony 7 ufundowane przez Avivę oraz kalkulatory graficzne CASIO ufundowane przez firmę ZIBI.
  regulamin konkursu

  plakat
       Pierwszy etap konkursu odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.matmix.pl, a drugi – finał – odbywa się w XL LO w Warszawie. W I etapie uczniowie udzielają na stronie internetowej konkursu odpowiedzi na pojawiające się raz w tygodniu zestawy zadań testowych. Zadania prezentowane są w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Stopień trudności zadań wzrasta w miarę zbliżania się do końca konkursu. Najwytrwalsi i najlepsi uczestnicy przechodzą do II etapu, który odbywa się w XL LO im. S. Żeromskiego w Warszawie. Finaliści rozwiązują test wielokrotnego wyboru, co pozwala wyłonić spośród nich zwycięzców. Wtedy też następuje zakończenie konkursu i wręczenie nagród uczestnikom finału. Na początkowe zestawy zadań można odpowiadać do 23 stycznia 2017r.

  Piotr Szafrański ^


  11-12-2016

  KONKURS FILMOWY
  „IMAGINACJE – POEZJA OKIEM KAMERY”

     Zapraszamy do udziału w Konkursie Filmowym „Imaginacje – poezja okiem kamery”. Celem konkursu jest przygotowanie etiudy inspirowanej wierszem poety polskiego tworzącego na przestrzeni XX i/lub XXI wieku. Wszelkie informacje znajdują się na
  http://imaginacje-promienista.blogspot.com/
      W tym roku konkurs rozszerzył swój zasięg na całą Warszawę i został objęty patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Burmistrza dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, Biblioteki Publicznej w dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.
      Finał konkursu, podczas którego zostaną wyświetlone najlepsze etiudy, odbędzie się w maju w Kinie Muranów.
  Zapraszamy! I życzymy niezapomnianych chwil przy tworzeniu filmów!

  Iwona Dąbska-Kluska
  Paulina Nowak-Drapińska
  ^


  8-12-2016

  KONKURS „MEMEM NA KSIĄŻKĘ”

  Kończy się ostatni kwartał roku Sienkiewicza. Tymczasem w naszym sondażu o książkach, które chcielibyście, aby znalazły się w bibliotece, wygrały przygody o Percy Jacksonie. Oczywiście połącznie tak różnych pisarzy wydaje się niemożliwe, ale liczymy na kreatywność uczniów. Prace konkursowe należy dostarczyć do 20 stycznia 2017 roku. Czekają atrakcyjne nagrody!
  Regulamin konkursu znajduje się tutaj.

  Iwona Dąbska-Kluska ^


  7-12-2016

  KOLEJNE BRAWA DLA MARTYNY!

  I po raz kolejny bijmy brawa dla Martyny Michalskiej z klasy 1b!
  Martyna wzięła udział w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Literackim dla Dzieci i Młodzieży „Młodzi twórcy literatury”.
  Ponieważ tegoroczna edycja poświęcona była rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu, Martyna przygotowała list, w którym wcieliła się w Dobrawę Przemyślidkę, żonę Mieszka. Za swoją pracę otrzymała wyróżnienie! Gratulujemy!!! Życzymy dalszych sukcesów!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  5-12-2016

  KONKURS "ŚWIĄTECZNA LIGA PROMIENISTA"

  Szkoła językowa "Your Choice" organizuje konkurs świąteczny, którego regulamin możecie przeczytać tutaj

  ^


  23-11-2016

  BRAWA DLA DZIEWCZYN!

  Rok szkolny toczy się swoim rytmem, a tymczasem mamy kolejne sukcesy, o których trzeba mówić, ba! – trzeba się chwalić.
  Otóż Zosia Goyke, uczennica klasy 3a, zdobyła II miejsce w I Mazowieckim Festiwalu Twórczości Zbigniewa Herberta. Zosia przygotowała pracę plastyczną do jednego z wierszy poety.
  Z kolei Martyna Michalska z klasy 1a zajęła II miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Nowe Inspiracje 2016”. Na konkurs Martyna przygotowała trzy haiku (gatunek japońskiej poezji lirycznej).
  Gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  20-11-2016

  JAKI JEST WSPÓŁCZESNY HAMLET?

  Obecny – 2016 – rok poświęcony jest nie tylko Henrykowi Sienkiewiczowi, ale również Wiliamowi Szekspirowi – jednemu z najwybitniejszych dramaturgów.

  Dlatego uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w miniprojekcie dotyczącym „Hamleta”. Na spotkanie z uczniami z Promienistej aktorzy i edukatorzy przyjechali aż z Gdańska, z niedawno otwartego Teatru Szekspirowskiego.
  czytaj dalej         kilka zdjęć

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  13-11-2016

  SUPER KLASA       

  KLASYFIKACJA KLAS W RYWALIZACJI O TYTUŁ
  „SUPER KLASY” 2016/2017
  klasa konkurencja i data bieżąca
  klasyfikacja
  punktowa
  plakat klasowy konkurs pieśni patriotycznej strój galowy
  20.10.16 10.11.16 10.11.16
  1a 5 pkt. 5 pkt. 5 pkt.15
  1b 0
  1c 5 pkt. 5 pkt. 10
  1d 0
  1e 0
  2a 20 pkt.20
  2b 20 pkt.20 pkt. 5 pkt. 45
  2c 30 pkt. 10 pkt. 40
  2d 10 pkt. 10
  3a 5 pkt.30 pkt. 30 pkt. 65
  3b 5 pkt. 5 pkt. 10
  3c 0
  3d 10 pkt. 10

  Małgorzata Olek ^


  07-11-2016

  PIERWSZAKI W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

  27.10 pierwszaki odwiedziły Bibliotekę Publiczną na ul. Ks. J. Chrościckiego 2. Dzieci dowiedziały się jakie warunki należy spełnić, aby wypożyczać książki, co to jest sygnatura i w jaki sposób na półkach ułożone są materiały biblioteczne. Obejrzały również w jak różnej formie mogą być wydane książeczki dla dzieci, zobaczyły, że w czytelni jest przyjemnie i kolorowo, a na końcu wykonały swoją własną zakładkę do książki.

  Niektóre dzieci znały już to miejsce, ale myślę, że Ci co tam jeszcze nie byli zostali skutecznie zachęceni do przychodzenia do Biblioteki, ponieważ czeka tam na dzieci wiele atrakcyjnych propozycji i oczywiście piękne, kolorowe i ciekawe lektury.

  Iwona Dąbska-Kluska ^


  03-11-2016

  NA SARMACKIM DWORZE

  W poniedziałek odwiedziliśmy Pałac w Wilanowie. Wizytę zaczęliśmy od warsztatów kulinarnych, które poświęcone były rekonstrukcji kuchni staropolskiej.

  Dowiedzieliśmy się, że przypominała ona kuchnię Azjatycką. Potrawy były ostre, kwaśne i dobrze przyprawione. Po części teoretycznej udaliśmy się na długo wyczekiwane zajęcia z gotowania.

  czytaj dalej         kilka zdjęć

  Julia Wierzbowska i Martyna Mirzejewska klasa 2b ^


  26-10-2016

  WYCIECZKA INTEGRACYJNA DO RUNOWA

      Wycieczka integracyjna do nadmorskiego Runowa odbyła się w dniach 19-22.09.2016r. Pojechali na nią uczniowie wszystkich pierwszych klas gimnazjum oraz nauczyciele. Podczas wycieczki mieliśmy lepiej się poznać i zintegrować.
      Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe, zjedliśmy obiad i ruszyliśmy na podchody do lasu. W trakcie gry mieliśmy różne wyzwania, nie tylko te, które zostawiała dla nas pierwsza grupa. Musieliśmy wszyscy sforsować rwącą rzeczką. Opcje były dwie: przejście po linach lub przeskakiwanie po kamieniach. Było to dla nas dużym wyzwaniem. Następne zadanie polegało na zdobyciu stromego szczytu. Byliśmy zmęczeni, ale wieczorem odpoczęliśmy przy ognisku...

  czytaj dalej         kilka zdjęć

  Uczennica klasy 1c Martyna Pielaszek ^


  26-10-2016

  WARSZTATY "MŁODZI KODERZY" W NASK

      20 października klasa 1c wzięła udział w warsztatach w Instytucie Badawczym NASK, które były częścią międzynarodowej akcji Code Week.
      Klasa została podzielona na dwie grupy. Grupa pierwsza brała udział w zajęciach pt. Zakoduj swoją pierwszą grę komputerową w języku Scratch. Polegały one na napisaniu algorytmu pozwalającego sterować statkiem kosmicznym umieszczonym w wirtualnym kosmosie. Dodatkowo polegały one na stworzeniu animacji pokazujących co stanie się ze statkiem, gdy jego podróż kosmiczna zakończy się przedwcześnie w polu meteorytów.
      Druga grupa uczestniczyła w zajęciach pt. Zakoduj swojego pierwszego robota. Polegały one na stworzeniu oprogramowania sterującego modelem promu kosmicznego skonstruowanego z klocków LEGO. Zadanie polegało na takim skomponowaniu algorytmów, które pozwoliło robotowi na uniknięcie różnych przeszkód stawianych na jego drodze w laboratorium.

  Katarzyna Hoppe ^


  26-10-2016

  UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

  16 września 2016 roku odbyło się pasowanie na uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 359 oraz Gimnazjum nr 113 należących do Zespołu szkól nr 17 im. Zawiszaków Proporca Victoria. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły. Zaraz po tym usłyszeliśmy ...
     Czytaj dalej

  Uczennica klasy 1c Olga Bełcik ^


  19-10-2016

  AKTYWNA WARSZAWSKA MŁODZIEŻ

  W dzisiejszym dniu uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum kolejny raz brali udział w warsztatach przygotowujących do wizualnej zmiany naszej szkoły na bardziej przyjazną młodzieży. Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Aktywna Warszawska Młodzież. Oddolne inicjatywy społeczne i obywatelskie".

  Przemysław Paczewski ^


  19-10-2016

  STYPENDIA PREZYDENTA M.ST.WARSZAWY ROZDANE

  18 października odbyło się wręczenie stypendiów naukowych przyznawanych przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Uroczystość miała miejsce w urzędzie dzielnicy Włochy. Nie zabrakło oczywiście burmistrza Włoch – pana Michała Wąsowicza, który wręczył nagrody aż trzem naszym uczniom. Do grona stypendystów należą: Zosia Goyke, Zuzia Koszyka oraz Kuba Michalski. Do zdobycia stypendium przyczyniło się wiele sukcesów, ale przede wszystkim tytuł laureata w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego. Warto dodać, ze Kuba otrzymał stypendium już po raz drugi.

  Gratulujemy! I życzymy dalszych sukcesów!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  19-10-2016

  „IMAGINACJE – POEZJA OKIEM KAMERY” - ZWYCIĘZCĄ!

  Jest mi niezmiernie miło poinformować, że zajęcia filmowe, w których w ubiegłym roku brały udział klasy drugie i trzecie, zdobyły bardzo ważną nagrodę – Warszawską Nagrodę Programów Edukacji Kulturalnej.


  Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 13 października w Centrum Kreatywności na Pradze. To jakże podniosłe wydarzenie uświetniła pani prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz. Przybyli również przedstawiciele Biura Edukacji i urzędów dzielnic. Naszą reprezentował pan Jerzy Kowaliszyn – zastępca burmistrza oraz pani Katarzyna Świtalska – naczelnik Wydziału Kultury oraz Inicjatyw Obywatelskich dla Dzielnicy. To właśnie z ich rąk miałam przyjemność odebrać nagrodę. Niezmiernie się wzruszyłam, bowiem do końca nie wierzyłam, że „Imaginacje” mogą zwyciężyć. A tu pierwsze miejsce w kategorii gimnazja!    Czytaj dalej

  Zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród

  Filmy stworzone przez uczniów Promienistej

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  16-10-2016

  WARSZTATY JĘZYKOWE NA MALCIE

  24 września 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum wylecieli z Lotniska Chopina na tygodniowe warsztaty językowe na Malcie Lot trwał trzy godziny, a miejscem docelowym był port lotniczy Luqa. Uczniowie przybyli tam około godziny 0:30, po czym busami dostali się do miasta St. Julian’s, w którym mieszkali przez cały tydzień. Spędzali tam wieczory i noce w trzy-/czteroosobowych pokojach u miejscowych rodzin, które przygotowywały im posiłki i opowiadały historie związane z wyspą. Pierwszy dzień rozpoczął się ...

  czytaj dalej        kilka zdjęć

  Kasia Lendzion, 3a ^


  09-10-2016

  PIERWSZAKI W BIBLIOTECE

  29 września w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z pierwszaczkami SP z okazji „Pasowania na Czytelnika”. Zanim dzieci stały się oficjalnie czytelnikami, zwiedziły czytelnię i bibliotekę. Bawiąc się w pociąg, „jeździły” między regałami i oglądały księgozbiór. Poznały dział, gdzie leżą książki dla najmłodszych. Następnie „pociąg” udał się na stację nr 1 pt. „Oczekiwanie na czytelnika” – tutaj uczniowie zobaczyli jak piękne i kolorowe mogą być książeczki, o które wszyscy dbają. Czekają one na czytelników. Kolejną stacją nr 2 było „Zniszczone piękno” – tutaj książki były podarte, zniszczone, pomazane, miały brudne kartki. Dzieci poznały prośby książek: „nie pisz po mnie, nie rysuj”, „nie czytaj mnie podczas jedzenia”, „nie śliń palców podczas czytania”, „nie wyrywaj moich kartek”... Na kolejnej stacji nr 3 pt. „Narodziny bajki” dla rozgrzewki dzieci opowiadały o ulubionych książeczkach. Następnie same wmyślały wątki swojej bajki, notowane przez bibliotekarza, które później ilustrowały. Wtedy nastąpił najważniejszy punkt programu. Dzieci złożyły przyrzeczenie: „Tobie, książko przyrzekamy, że szanować cię będziemy, krzywdy zrobić ci nie damy”. Nauczyciel bibliotekarz, ujmując księgę, każdego ucznia pasował na czytelnika. Dzieci dostały na pamiątkę dyplom i mogły wypożyczyć książkę do domu.

  Iwona Dąbska-Kluska ^


  28-09-2016

  SIENKIEWICZ JEJ NIE STRASZNY

  Zosia Goyke (3a) reprezentowała naszą szkołę w konkursie „Wszyscy czytają Sienkiewicza”. Jej zadanie polegało na wyborze fragment utworu poświęconego historii Polski i przeczytaniu go tak, by poruszyć serca jury i widowni. Zosia zna całą Trylogię, jednak zdecydowała się na fragment „Pana Wołodyjowskiego”, w którym obowiązkową bohaterką jest Basieńka – wybranka serca Małego Rycerza.
      Sposób prezentacji trudnego i chyba najmniej znanego dzieła Sienkiewicza przypadł do gustu jury i Zosia otrzymała wyróżnienie. Zosiu! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Paulina Nowak-Drapińska ^


  23-09-2016

  DZIEŃ PATRONA

      16 września to Dzień Patrona naszej szkoły – Zawiszaków Proporca „Victoria”. Tego dnia klasy 3b i 3c pod opieką wychowawców udały się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. O godzinie 8.30 spotkaliśmy się pod budynkiem szkoły, skąd komunikacją miejską udaliśmy się do najstarszej nekropolii w Warszawie.
  Na miejscu złożyliśmy hołd poprzez zapalenie zniczy osobom poległym w obronie naszej ojczyzny podczas II wojny światowej. Byliśmy więc na mogiłach Rudego, Zośki, oddziałów Szarych Szeregów. Poszliśmy również do Dolinki Katyńskiej. Udaliśmy się na groby wybitnych polskich sportowców – Kazimierza Deyny, Kazimierza Górskiego, Kamili Skolimowskiej, Elwiry Seroczyńskiej. Nie zapomnieliśmy o mogile prof. Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce dokonał pomyślnego przeszczepu serca.
      Wycieczka zakończyła się około godz. 13. Moim zdaniem upamiętnienie patrona szkoły w taki sposób jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ pozwala nam na dłuższą refleksję.    >>>>>

  Szymon Grabski, 3c ^


  24-08-2016

  PLACEMENT TEST

  W czwartek 1 września, po rozpoczęciu roku szkolnego, uczniowie klas 1 gimnazjum przejdą do sal lekcyjnych, by napisać test z języka angielskiego. Wynik testu zdecyduje o przydziale do odpowiedniej grupy zaawansowania.
  Prosimy o przyniesienie długopisów.

  ^


  24-08-2016

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się w czwartek 1 września 2016 r.

  • godz. 9:00 – dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej nr 359
  • godz. 10:00 – dla uczniów klas I Gimnazjum nr 113
  • godz. 11:00 – dla uczniów klas II i III Gimnazjum nr 113

  ^